יומן מסע לפולין

המסע לפולין הוא אחד המסעות החשובים והאמוציונליים ביותר שתחוו. זהו לא רק מסע בעקבות סיפור ההשמדה של הקהילה היהודית בתקופת השואה, אלא זה מסע בו המשתתפים מסתכלים אל תוך הנפש, מתמודדים עם דילמות שונות (ביחס למראות וליעדים בהם יבקרו) ולצד אלה, עדיין נהנים מחברתם של המשתתפים האחרים. מדובר במסע אמוציונלי, לעיתים עצוב, לעיתים שמח ולעיתים מתסכל – וכדי להתמודד עמו באופן המיטבי, חשוב לנהל יומן מסע.

יומן מסע לפולין

מהו יומן המסע?

מסעות לפולין מוכרים בקרב תלמידי תיכון (בדרך כלל בכיתות י"א), אך גם אגודת הסטודנטים שולחת מידי שנה משלחת של סטודנטים מכל הארץ למסע, ואף ישנם מסעות למבוגרים, כך שמדובר בטיול שכל אדם עשוי לחוות במהלך חייו.

היומן יכול להיות מחברת, ספר זיכרונות, פולדר או כל אמצעי אחר שיאפשר לכם לכתוב את שעל ליבכם בתהליך שתעברו בפולין. מוטב שתרכשו את היומן האידיאלי ביותר בעבורכם, זה שיהיה פונקציונלי ונוח לכתיבה. כמו כן, בררו אודות הציוד המשרדי הדרוש לכם כדי לכתוב ביומן. יש אנשים שזקוקים לכלי כתיבה קלאסיים, אך יש מי שירצו להדגיש באמצעות מרקר משפטים מסוימים ביומן, להדביק תמונות או מזכרות ועוד.

כדאי להכין מבעוד מועד את יומן המסע, כך תוכלו להעניק לו את הטאצ' שלכם, ותרגישו בנוח לכתוב בו מידי ערב את כל מה שעבר עליכם במהלך היום, החל מסיור בשכונות היהודיות בקרקוב, דרך החוויה האמוציונלית באושוויץ ועד לסיורים בגטו ורשה. במסע תעברו לא מעט חוויות, כשמצב הרוח משתנה בין עצב לתסכול, בין כאב לגאווה, ובין רחמים לשמחה – למעשה, כל התחושות מתערבבות וזה בהחלט לא קל להתמודד עם זה במהלך המסע, ולכן היומן עשוי לסייע, לעשות סדר במחשבות, לגבש עמדות ובעיקר לשחרר מה שעל ליבכם.

חשוב להכין את יומן המסע כחלק מההכנות לקראת המסע לפולין, הכוללות בין היתר את הכרת ההיסטוריה והסיפורים האישיים של אותה התקופה.

לכתוב ולתעד

כתיבה ביומן המסע תאפשר לכם לתעד את הדרך שתעברו, את המקומות בהם תבקרו ואת התחושות שצפות בעקבות הסיפורים השונים. יש כמה וכמה יעדים מרגשים ואמוציונליים במיוחד במהלך הטיול, בין היתר בורות הירי ביער לופוחובה, בתי הכנסת ההרוסים, המוזיאונים שהוקמו באושוויץ וקברי הילדים. אל תחששו לכתוב ולתעד את הרגשות שלכם, זה יסייע לכם להתמודד עם התהליך, ויאפשר לכם לראות את הדברים מנקודת מבט אחרת.

 

המסע לפולין הוא מסע מרגש הטומן בחובו לא מעט רגעים מאתגרים. לעיתים תמצאו את עצמכם מזילים דמעה ולעיתים המחשבות לא יפסיקו להתרוצץ בראש. יומן המסע יסייע לכם לתעד את כל החוויה, לטוב ולרע, לכתוב מחשבות, רעיונות, דעות ותחושות, ולהתמודד עם החוויה המטלטלת והעוצמתית שאתם עומדים לחוות בפולין. אל תקלו בראש בנושא, והכינו מבעוד מועד את יומן המסע שלכם – הוא ישמש אתכם ויסייע לכם לצלוח את התהליך. כמו כן, לאחר שתשובו לארץ, תוכלו להשתתף בטקסי זיכרון ליום השואה, ולספר על החוויה שלכם במסע כמו גם לשתף את בני המשפחה והחברים בכל המראות שראיתם בפולין.

השארת תגובה